Szklarska Poręba to wymarzone miejsce do uprawiania aktywnego wypoczynku, zarówno dla amatorów, całych rodzin, jak i dla sportowców.

Unikatowa przyroda i niepowtarzalne krajobrazy, ogromy obszar terenów leśnych, krystalicznie czyste potoki, wodospady, w tej scenerii możliwe są przeróżne formy aktywnego wypoczynku. W Polsce niewiele jest takich miejsc, które tak dobrze sprzyjają rekreacji, jak okolice Szklarskiej Poręby.

Warunki klimatyczne, które tu panują, porównywalne są do walorów miejscowości alpejskich położonych na wysokości powyżej 2000 m npm. Częste wiatry oraz ukształtowanie terenu doprowadzają do bardzo szybkiej wymiany mas powietrza. Specyficzny mikroklimat tworzą torfowiska Gór Izerskich.

Szklarska Poręba jest największym ośrodkiem sportów zimowych w polskich Sudetach. Głównym atutem Szklarskiej Poręby, jako ośrodka sportów zimowych, jest długo zalegająca pokrywa śnieżna – średnio przez 110 dni w roku, co sprawia, że stanowi prawdziwy raj dla amatorów „białego szaleństwa”.

 

Sporty zimowe

Miasto jest ośrodkiem sportów zimowych, gdyż pokrywa śnieżna zalega tu średnio przez 110 dni w roku.

Centrum narciarstwa zjazdowego jest masyw Szrenicy. W Górach Izerskich, w rejonie Jakuszyc, dominują narciarze biegowi. Szklarska Poręba posiada najlepsze w Europie Środkowej trasy narciarstwa biegowego i śladowego. W sumie jest ich ponad 150 km. Góry Izerskie, na terenie których zlokalizowane są trasy biegowe, nazywane są Polską Alaską, albo Polską Skandynawią.

Sporty zimowe

Trasy rowerowe

Ponad 200 km tras rowerowych o różnym stopniu trudności, dla amatorów, sportowców i rodzinnych wycieczek.

Miasto jest doskonałym punktem wypadowym wycieczek w głąb polskich i czeskich Karkonoszy i Gór Izerskich oraz do atrakcyjnych, turystycznych miejscowości po jednej i drugiej stronie granicy. Trasy rowerowe Szklarskiej Poręby łączą się z trasami rowerowymi okolic Harrachova i Kořenova, przez turystyczne-górskie przejścia graniczne.

Trasy rowerowe

Wspinaczka górska

Karkonosze i Góry Izerskie to niezwykle malowniczo położone prawdziwe zagłębie skałkowe.

Najpopularniejszymi i najwyższymi skałkami do wspinaczki są Krucze Skały.  Atrakcje górskich wspinaczek dostępne są dla wszystkich, także dla mało doświadczonych, nad bezpieczeństwem czuwają doświadczeni instruktorzy. W Szklarskiej Porębie istnieją również miejsca, gdzie można podjąć naukę wspinaczki.

Wspinaczka górska

Piesze szlaki turystyczne

Ponad 100 km szlaków pieszych w okolicach Szklarskiej Poręby to spora zachęta dla miłośników takich wycieczek.

Piękne, malownicze trasy w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego i Górach Izerskich umożliwiają piesze wędrówki po szlakach turystycznych, zarówno tych łagodnych, jak i bardziej wymagających. Spacerom szczególnego uroku dodają wyjątkowe krajobrazy górskie, zmieniające się w zależności od pory roku, dnia czy oświetlenia.

Piesze szlaki turystyczne